Protupožarno brtvljenje

Gorive cijevi i cijevi opremljene izolacijom od gorivih materijala protupožarno se brtve na granicama požarnih sektora. Pri tome se uzimaju u obzir: • promjer cijevi, odnosno gorive izolacije, • debljina stijenke cijevi, • konfiguracija završetka cijevi, • tip prodora kroz požarni sektor. Svaki od ovih faktora utječe na odabir sustava za protupožarno brtvljenje gorivih cijevi. Upotrebljavaju se proizvodi poput protupožarnih obujmica, protupožarnih ekspandirajućih traka i protupožarnog akrila. Takvi proizvodi, u slučaju požara, ekspandiraju pod visokim temperaturama, stvarajući nepropusnu barijeru između dvaju požarnih sektora. Napomena: Protupožarne obujmice ne upotrebljavaju se za ventilacijske cijevi.
Protupožarno brtvljenje negorivih cijevi uključuje upotrebu izolacije od mineralne (kamene) vune u kombinaciji s protupožarnim premazom kako bi se spriječio prijenos požara iz jednog požarnog sektora u drugi. Pri tome se mora uzeti u obzir: • debljina, gustoća, klasifikacija reakcije na požar i talište ploča mineralne vune u zidnim ili stropnim konstrukcijama, te • zahtijevana debljina nanesenog protupožarnog premaza. U nekim slučajevima, primjerice kod bakrenih cijevi, istodobno se koriste i protupožarne ekspandirajuće trake.
Pojedinačni kablovi, kabelski snopovi, cijevi za kablove, snopovi kabelskih cijevi i kabelske trase koje prolaze kroz granice požarnih sektora brtve se protupožarnom pregradom, odnosno kombinacijom mineralne (kamene) vune i protupožarnog premaza. Kablovi se, izvan pregrade, također moraju premazati protupožarnim premazom u dužini od 100 mm. Ako su cijevi kroz koje prolaze kablovi gorive, koriste se sustavi za protupožarno brtvljenje gorivih cijevi. Još jedan način protupožarne zaštite elektroinstalacija su kabelske uvodnice, koje ne samo da štite kablove od vatre, već pružaju zaštitu i od plina, vode te drugih rizičnih faktora.
Protupožarno brtvljenje dilatacijskih fuga ključno je za održavanje vatrootpornosti građevinskih konstruktivnih elemenata i sprječavanje širenja plamena, dima i topline kroz spojeve. Također, mora omogućiti slobodno pomicanje građevinskih konstruktivnih elemenata bez oštećenja konstrukcije. Za protupožarno brtvljenje dilatacijskih fuga koristi se kombinacija materijala za ispunu (mineralna vuna ili negoriva izolacija) i protupožarnog akrilata.
Najvažnije je osigurati cjelovitost i toplinsku izolaciju protupožarne pregrade pravilnim odabirom sustava za određene vrste prodora te izvođenjem radova u skladu s radnim listovima proizvođača materijala. FC3, FC6, FC15, FC MD, W, AG, A, CC, I
PROMASTOP®-FC3 protupožarne obujmice
PROMASTOP®-CC protupožarni premaz
PROMASTOP®-W protupožarna traka